Zastosowanie mini żurawia w branży budowlanej – kiedy będzie Ci potrzebny?

Mini żurawie, dzięki swoim kompaktowym wymiarom i łatwej obsłudze są obecnie jedną z coraz chętniej wykorzystywanych maszyn w branży budowlanej. W przeciwieństwie do tradycyjnych żurawi samochodowych, prace montażowe z mini żurawiem przebiegają sprawnie w trudniej dostępnych miejscach i małych przestrzeniach. Z ich kompaktowej budowy korzysta się m.in. przy montażu przeszkleń, w halach magazynowych, a nawet budynkach mieszkalnych, także wewnątrz. Kiedy może przydać się mini żuraw?

Zalety mini żurawia – kompaktowy sprzęt na placu budowy

Mini żurawie budowlane to samojezdne, kompaktowe maszyny pozwalające na wygodny montaż ciężkich elementów budowlanych w miejscach o ograniczonej przestrzeni roboczej. Na niektórych placach budowy nie ma wystarczająco miejsca, by wygodnie ustawić pełnowymiarowego żurawia i korzystać z niego przez cały okres wznoszenia budynku, ale wykonywane prace wymagają w dalszym ciągu korzystania z jakiegoś rozwiązania zastępczego. To właśnie w takich sytuacjach mini żurawie sprawdzają się w branży budowlanej najlepiej – oferują udźwig rzędu kilku ton, zasięg do kilkunastu metrów i niemalże całkowity brak wymagań względem przestrzeni, w której mogą zostać ustawione.

Oprócz kompaktowych wymiarów, które niewątpliwie są jedną z najważniejszych zalet mini żurawi budowlanych, wartą uwagi cechą ich konstrukcji jest wyjątkowa zwrotność – zależnie od wymiarów i wagi samego mini żurawia, niektóre z dostępnych modeli mogą być z powodzeniem wykorzystywane do pracy wewnątrz budynków i mogą poruszać się pomiędzy gotowymi korytarzami, a nawet przez otwory drzwiowe w wykańczanym budynku. Mini żurawie mieszczą się także w windach towarowych, dzięki czemu mogą pracować na wyższych kondygnacjach budynków.

Najważniejsze cechy i parametry mini żurawi

Mini żurawie są obecnie wykorzystywane przede wszystkim, choć nie tylko, podczas montażu szyb i przeszkleń. W związku z tym w wielu przypadkach specjalne przyssawki próżniowe do szyb są jednym z podstawowych elementów wyposażenia mini żurawi. To od zastosowanych przyssawek będzie zależał też częściowo maksymalny udźwig żurawia – na rynku dostępne są modele z nośnością nawet do 8 ton i wysokości pracy do 25 metrów.

Sama masa własna mini żurawi jest na tyle niewielka, by nie stanowiła problemu podczas korzystania z maszyny w obiektach zamkniętych, a żuraw nie uszkodził podczas pracy podłogi, na której zostanie ustawiony.

Mini dźwigi są łatwe w transporcie na plac budowy, a w jego obrębie poruszają się samodzielnie, zupełnie jak mały wózek widłowy. Według klasyfikacji UDT są traktowane jako klasyczny żuraw samojezdny poruszający się na kołach lub podwoziu gąsienicowym.

Nie są zbyt szerokie i długie, dzięki czemu zachowują zwrotność i bez problemu mieszczą się w korytarzach, a nawet windach towarowych. Z ich możliwości często korzysta się na etapach wykończeniowych na placach budowy oraz w budynkach już działających, gdy potrzebne są usługi dźwigowe np. podczas ustawiania dekoracji czy wymiany przeszkleń.

Ciekawą funkcją niektórych mini żurawi jest sposób, w jaki składane jest ich ramię. W tradycyjnych żurawiach to właśnie jego długość sprawia, że i cały pojazd przybiera spore rozmiary, ale w mini żurawiach problem ten został rozwiązany i małe dźwigi pracujące wewnątrz budynków mogą bez problemu rozkładać się, nie wymagając do tego wiele wolnej przestrzeni.

Zastosowanie w branży budowlanej

Ogromna wszechstronność i możliwość wykorzystania mini żurawi sprawia, że wykorzystuje się je nie tylko w branży budowlanej, ale i wielu pracach wymagających podnoszenia cięższych elementów. Standardowo mini żurawie towarzyszą przy pracach monterskich, szczególnie przy montażu przeszkleń, okien i szyb w budynkach użytkowych, ale też w domach jednorodzinnych.

Oprócz przeszkleń stosuje się je również przy montażu konstrukcji stalowych, metalowych, w branży motoryzacyjnej, przy budowie maszyn, a także jako sposób na szybkie i wygodne przenoszenie sprzętu w obrębie placu budowy.

Poza branżą budowlaną, mini żurawie można spotkać m.in. w transporcie, halach magazynowych, zakładach produkcyjnych oraz jako wsparcie usług dźwigowych w pracach na zewnątrz i wewnątrz budynków. Ze względu na to, że ich konstrukcja została przystosowana do poruszania się po placach budowy i trudniejszym terenie, mini dźwigi mogą być stosowane także w leśnictwie.