Zakup czy wynajem mini dźwigu – co się bardziej opłaca?

Mini dźwigi to urządzenia, bez których pracownicy placów budowy nie mogliby wykonać wielu projektów. Mini żurawie charakteryzują się kompaktowym rozmiarem i łatwością obsługi. Bez wątpienia uniwersalność małych żurawi pozwala określić te sprzęty budowlane, jako pożądane na placu budowy. Mimo ich uniwersalności, nie zawsze opłaca się je kupić.

Mini żuraw – jak działa?

Mini żurawie budowlane służą głównie do montażu dużych i ciężkich szyb i okien. Są jednak na tyle uniwersalne i łatwe w transporcie, że często można je spotkać na budowie używane do innych celów. Ich kompaktowe rozmiary pozwalają na pracę w trudnodostępnych miejscach oraz na wykonanie prac montażowych w sposób skuteczny i bezpieczny.

Efektywność mini dźwigów zależy od jakości użytych przyssawek, które są niezbędnym elementem konstrukcyjnym sprzętu. Zastosowanie ssawki, chwytaków czy zawieszeń próżniowych pozwala na swobodne manipulowanie i dopasowywanie przeszkleń lub innych elementów o dużej wadze.

Przykładowo mały żuraw BG LIFT M250 z obrotowym ramieniem pozwala na przeprowadzenie prac dźwigowych w miejscach, gdzie zwykły żuraw nie może być zastosowany. Jego rozmiar pozwala na pracę nawet w wąskich pomieszczeniach, a dodatkowe ramię JIB wydłuża zasięg dźwigu prawie do 16 m. Co więcej, oprócz możliwości zamocowania podnoszonego elementu do ramienia, BG LIFT M250 posiada wyciągarkę linową. Dzięki temu mini żuraw nie tylko umożliwia łatwe manewrowanie, ale też omijanie przeszkód.

Zastosowanie mini żurawia

Tam, gdzie pełnowymiarowy dźwig się nie zmieści

Mini dźwig to urządzenie przemysłowe, dzięki któremu praca wymagająca użycia specjalistycznego sprzętu jest możliwa w miejscach, gdzie nie mieści się pełnowymiarowy dźwig lub nie ma konieczności użycia sprzętu o takich gabarytach. Mini żurawie są bardzo mobilne, a przy tym wytrzymałe na uszkodzenia. Ich mniejsza masa pozwala na wykonywanie wielu prac zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Doskonale sprawdzą się do realizacji prac montażowych np. na ekspozycjach w galerii handlowej, do wykonania prac instalacyjnych oraz jako wsparcie podczas prac serwisowych.

Mini żuraw jako idealny sprzęt do montażu szyb i innych prac szklarskich

Zastosowanie dużych dźwigów może być sporym utrudnieniem logistycznym w przypadku chęci montażu witryn sklepowych, instalacji okien i konstruowania modnych wielkopowierzchniowych przeszkleń, które można spotkać w biurach, ale także nowoczesnych budynkach mieszkalnych.

Prace szklarskie wykonane z użyciem mini żurawia są jednak znacznie prostsze do wykonania. Możliwość obrotu oraz pochylania szkła za pomocą wielofunkcyjnych przyssawek sprawia, że mini żuraw może pracować przy różnych projektach, które wymagają instalacji szkła na różnych wysokościach. Mini żuraw doskonale sprawdzi się zarówno do montażu prostego, jak i giętkiego szkła, ułatwiając przenoszenie i zamocowanie szkła w docelowym miejscu i w bezpieczny sposób.

Praca mini żurawiem wewnątrz budynków

Mniejsza masa mini dźwigu i większa mobilność to duże udogodnienie zwłaszcza podczas prac wewnątrz budynków. Dodatkowo mini żurawie posiadają łamany wysięgnik oraz poruszają się na tak zwanych gąsienicach. Dzięki temu doskonale radzą sobie podczas poruszania nawet w małych i ciasnych pomieszczeniach. Mniejszy rozmiar dźwigu nie oznacza jednak, że mini żuraw nie poradzi sobie z dźwiganiem nawet cięższych elementów konstrukcyjnych czy części instalacji sanitarnych. Praca mini żurawiem umożliwia wykonanie prac w biurowcach, obiektach przemysłowych, ale także w prywatnych domach.

Zakup czy wynajem mini żurawia – co wybrać?

Solidne wykonanie mini żurawia oraz możliwości zastosowania sprawiają, że wiele osób zastanawia się nad zakupem mini dźwigu. Jego mniejszy rozmiar oraz łatwość transportu to główne zalety, które przemawiają za taką decyzją. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest jednak wynajem mini żurawia budowlanego. Takie rozwiązanie umożliwia szybkie wykonanie prac montażowych bez dużego obciążenia finansowego. W Cranelift oferujemy wyłącznie nowoczesne, sprawdzone sprzęty i przemysłowe przyssawki próżniowe. Dzięki temu można mieć pewność, że montaż szyb, przeszkleń czy witryn przebiegnie sprawnie i bezpiecznie. Sprawdź mini żurawie na wynajem dostępne w naszej ofercie: mini żuraw z chwytakiem H21 do Silka Tempo