Rodzaje ssawek przemysłowych

Montaż przeszkleń w nowo powstających budynkach czy operowanie dużymi szybami w halach produkcyjnych stanowi spory problem i wymaga wykorzystania specjalistycznych przyssawek próżniowych. Przystosowane do udźwigu nawet kilkuset kilogramów szkła jednocześnie, przyssawki próżniowe usprawniają proces podnoszenia, transportowania i montażu dużych przeszkleń i okien zapewniając bezpieczeństwo całego procesu. Jakie rodzaje przemysłowych przyssawek próżniowych wykorzystuje się na co dzień i a jaki sposób ich konstrukcja wpływa na bezpieczeństwo przenoszonych elementów szklanych?

Rodzaje ssawek przemysłowych

Ze względu na budowę, sposób obsługi oraz zastosowanie wyróżnić można trzy podstawowe rodzaje ssawek przemysłowych wykorzystywanych do transportu, montażu i obsługi dużych przeszkleń, okien, ale też materiałów budowlanych, prefabrykatów i kamieni o dużej i gładkiej powierzchni. Ssawki do szkła można podzielić na ssawki ręczne, wyposażone w manualną pompkę próżniową, a także akumulatorowe oraz zasilane z sieci, pozwalające nie tylko na montaż szyby ale i mechaniczne obracanie i pochylanie szyby pod ustalonym kątem.

Przyssawki próżniowe do szkła wykorzystują pompę próżniową i trwałą konstrukcję nośną tak, by możliwe było bezpieczne przenoszenie dużych powierzchni szklanych, płaskich i giętych oraz właściwe ich montowanie np. w konstrukcji budynków bez zwiększonego ryzyka uszkodzenia szyby czy konieczności ręcznego dźwigania i ustawiania szkła na miejscu. Na szczególną uwagę zasługują w tym miejscu ssawki próżniowe akumulatorowe i zasilane z sieci, które w połączeniu z mini żurawiami usprawniają pracę przy przenoszeniu szkła i gwarantują udźwig do nawet kilkuset kilogramów szkła.

Oznaczenia stosowane przez producentów ssawek próżniowych najczęściej już na poziomie nazwy urządzenia określają jego najważniejsze parametry, a więc maksymalny udźwig – UPG 350 czy UPG 600 będą oznaczały kolejno możliwość podnoszenia tafli szkła o masie 350 i 600 kg. Przy wyborze właściwego rozwiązania uwagę zwracać będą jednak także inne parametry gwarantujące łatwy i bezpieczny montaż dużych tafli szkła i innych materiałów o zbliżonej powierzchni.

Jak działają przemysłowe przyssawki próżniowe?

Przyssawki próżniowe wykorzystywane są na placach budowy oraz w różnych zakładach przemysłowych wymagających pracy ze szkłem i jego bezpiecznego transportu lub montażu, w tym choćby na liniach produkcyjnych i w warsztatach samochodowych przy montażu szyb i blachy. Bez względu na miejsce ich wykorzystania, konkretny model ssawki przemysłowej czy jej parametry techniczne, każde tego typu urządzenie składa się z odpowiednio zaprojektowanej konstrukcji nośnej, pompy próżniowej, układu dystrybucji podciśnienia oraz odpowiedniej wielkości talerzy ssących. Liczba talerzy przyssawkowych będzie bezpośrednio wpływać na liczbę punktów zaczepu urządzenia do szkła, a więc i rozkład ciężaru podnoszonej płachty. Im więcej przyssawek, tym większy udźwig urządzenia, choć na ostateczny wynik wpływała będzie także powierzchnia talerzy przyssawkowych oraz ich rozkład.

Zwracając uwagę na konkretne parametry techniczne przyssawek przemysłowych wykorzystywanych na co dzień w pracy ze szkłem, zauważyć można nie tylko różnice w maksymalnym udźwigu (wahającym się pomiędzy 300-600 kg a nawet 2000 kg), wielkości i ilości talerzy przyssawkowych (dla najbardziej wytrzymałych urządzeń nawet 12 talerzy o średnicy 400 mm), ale też w możliwościach jakie oferują poszczególne przyssawki próżniowe. Te mniejsze, stosowane głównie do montażu okien i mniejszych wymiarów szyb oferują możliwość przemieszczania podniesionej szyby w pionie i w poziomie, ale bardziej zaawansowane rozwiązania dają szansę na dodatkowe pochylenie szyby pod odpowiednim kątem czy obrócenie jej o 360 O i blokowanie ustawionego nachylenia jeśli takie jest konieczne. Możliwości pochylania szyb okazują się szczególnie przydatne przy manipulowaniu szkłem o większej powierzchni, wymagającym precyzyjnego ustawienia z minimalną zewnętrzną ingerencją ze strony człowieka.

Ważnym elementem konstrukcyjnym przyssawek próżniowych będzie wreszcie sama zewnętrzna konstrukcja nośna urządzenia. To na niej montowane są części składowe maszyny, w tym obiegi podciśnienia regulujące siłę chwytu przyssawki i możliwość jej uwolnienia po umieszczeniu szyby na miejscu. To konstrukcja zewnętrzna stanowi też zaczep dla urządzenia na żurawiu, który będzie szybę podnosił – pomijając rozwiązania ręczne, pomoc żurawi przy umieszczaniu szyb na miejscu np. na placu budowy okazuje się nieoceniona.

Rodzaje przyssawek próżniowych z podziałem na zastosowanie

Przyglądając się ofercie dostępnych na rynku przemysłowych przyssawek próżniowych, urządzenia można podzielić także pod kątem zastosowania. Choć ich budowa będzie zbliżona, ssawki próżniowe przystosowane do wykorzystania wewnątrz hal produkcyjnych i obiektów przemysłowych nie są wyjątkowo odporne na działanie zewnętrznych czynników atmosferycznych, ale z powodu wykorzystania ich przy montażu autobusów, pociągów czy maszyn i konstrukcji wymagających precyzyjnego umieszczenia powierzchni prostych i giętych zapewniają lepszą mobilność urządzenia. To właśnie w przyssawkach stosowanych wewnątrz częściej obserwuje się możliwość obrotu i pochylenia podnoszonej powierzchni szkła czy blachy, niezbędnej przy różnych pracach montażowych.

Drugi wariant przyssawek przemysłowych, przystosowany do prac zewnętrznych to urządzenia cechujące się przede wszystkim wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne, działanie wilgoci i zmienne warunki pogodowe. Przyssawki próżniowe pozwalają na bezpieczny montaż wielkogabarytowych szyb i okien bez ryzyka, że warunki atmosferyczne zmniejszą przyczepność talerzy przyssawkowych i stworzą ryzyko dla samej szyby oraz pracowników obsługujących jej montaż.