Najważniejsze parametry mini żurawi

Na budowie niezbędne są urządzenia, które pozwolą na łatwe i szybkie podnoszenie materiałów – zwłaszcza na dużych wysokościach. Coraz więcej inwestorów decyduje się na zakup lub wynajem mini żurawia. Na jakie parametry techniczne warto zwrócić uwagę przed zakupem lub wynajmem tego urządzenia?

Najważniejsze parametry mini żurawi – o czym należy wiedzieć?

Unoszenie ładunków lub materiałów budowlanych na małej, ograniczonej przestrzeni jest niezwykle trudne. Zwłaszcza jeśli powierzchnia placu budowy uniemożliwia wstawienie tradycyjnego żurawia, który znacznie ułatwia pracę. Konieczne jest zatem sięgnięcie po kompaktowe mini żurawie, które bez problemu można wstawić nawet na określone piętro budowy lub umieścić na małej przestrzeni. 

Mini żurawie nie są jeszcze tak popularne na polskim rynku, jednak mimo to inwestorzy zauważają ich zalety oraz możliwości. Mini żurawie sprawiają, że prace remontowe lub budowlane przebiegają znacznie szybciej niż wtedy, gdy plac budowy jest pozbawiony tego typu urządzeń. Zanim jednak zdecydujemy się na wynajem mini żurawia warto zwrócić uwagę na parametry. 

Wybór rodzaju mini żurawia budowlanego uzależniony jest od tego, gdzie znajdzie on swoje zastosowanie. Różnią się one od siebie wieloma parametrami, które należy dostosować do rodzaju prac, a także przeznaczenia samego urządzenia. Wybierając żurawia, warto w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na takie kwestie jak: 

  • udźwig oraz wysięg, 
  • wagę własną mini żurawia, 
  • wysokość użyteczną podnoszenia podczas pracy, 
  • dodatkowe wyposażenie ułatwiające pracę. 

Udźwig mini żurawia – na co zwrócić uwagę?

Udźwig mini żurawi jest zawsze wyrażany w tonach. W praktyce udźwig oznacza maksymalną wagę, jaką urządzenie może przenieść oraz unieść na płaszczyźnie. Każdy mini żuraw będzie miał swój własny udźwig, dlatego w zależności od modelu konieczne jest sprawdzenie ile ton materiału będzie możliwe do przeniesienia z jego pomocą. 

Udźwig mini żurawia jest również uzależniony od wysięgu samego urządzenia, dlatego wielu inwestorów częściej decyduje się na wynajem urządzeń ze względu na różnorodność i możliwość dopasowania konkretnego modelu do potrzeb. 

W przypadku udźwigu mini żurawia nie zaleca się przekraczać normy wskazanej przez producenta, ponieważ rośnie wówczas ryzyko uszkodzenia poszczególnych komponentów.

Czym jest wysięg mini żurawia?

Wysięg mini żurawia liczony jest w metrach, a specjaliści określają wysięg mianem promienia roboczego dźwigu. Oznacza to tyle, że wysięg mini żurawia to maksymalna odległość pomiędzy osią obrotu a hakiem, na którym znajdują się materiały. Zakres liczony jest w poziomie, co pozwala na faktyczne określenie możliwości mini żurawia na konkretnym placu budowy.

Warto również wiedzieć, że im większy będzie wysięg mini żurawia, tym mniejszy będzie ciężar udźwigu.

Wysokość użyteczna podnoszenia mini żurawia – jak ją sprawdzić?

Wysokość użyteczna podnoszenia mini żurawia, podobnie jak wysięg, jest liczona w metrach. W praktyce oznacza to maksymalną odległość pomiędzy podłożem a poziomą osią haka, znajdującego się w najwyższym punkcie nad ziemią. Niektóre modele mini żurawi nie tylko podnoszą materiały budowlane, ale również są w stanie je opuścić poniżej swojego położenia. Taki żuraw z pewnością sprawdzi się na małych przestrzeniach, gdzie konieczne jest zagospodarowanie każdego metra kwadratowego.

Czy waga własna mini żurawia ma znaczenie?

Wbrew pozorom waga własna mini żurawia ma ogromne znaczenie – zwłaszcza jeśli decydujemy się na sprzęt, który nie jest samojezdny. Umieszczenie mini żurawia na specjalnym podeście jest możliwe jedynie wtedy, kiedy nie jest on zbyt ciężki. Waga umożliwia również pracę na różnych wysokościach, gdzie konieczne jest dopasowanie mini żurawia do warunków. 

Przed zakupem mini żurawia warto w pierwszej kolejności skonsultować się ze specjalistą, który na co dzień zajmuje się wynajmem oraz konserwacją tego typu sprzętów.