Jakie uprawnienia są wymagane do obsługi mini żurawia?

Korzystanie z pomocy mini żurawia na budowie, podczas prac remontowych czy też montażu różnych konstrukcji i elementów budynków to bardzo dobre rozwiązanie. Urządzenie to daje ogromne możliwości i dzięki temu sprawdza się w bardzo wielu zastosowaniach. Z tego powodu obecnie jest coraz częściej spotykane na różnych placach budowy i w miejscach, gdzie przeprowadzane są remonty. Jednak mini żuraw do prawidłowej pracy potrzebuje również operatora, który w odpowiedni sposób będzie nim sterował.

Obsługą mini żurawia może zajmować się wyłącznie osoba posiadająca odpowiednie kwalifikacje uzyskane na specjalistycznych szkoleniach. Pomimo tego, że mini żuraw to bardzo zręczne i precyzyjne urządzenie to w znacznym stopniu dokładność jego pracy oraz bezpieczeństwo ładunku i innych ludzi zależy od operatora, a nie tylko od samej maszyny.

Czym jest mini żuraw i do czego się go wykorzystuje?

Mini żuraw jest niewielkim i bardzo precyzyjnym urządzeniem przeznaczonym po przenoszenia ciężkich i często delikatnych ładunków. Jest to bardziej mobilna alternatywa dla żurawi budowlanych, których rozłożenie i użytkowanie wymaga bardzo dużo wolnej przestrzeni i z tego powodu są one użytkowane jedynie przy budowie większych obiektów lub w bardziej zaawansowanych pracach budowlanych. W sytuacjach, gdzie liczy się mobilność, niewielkie rozmiary i przy tym spora precyzja, mini żuraw sprawuje się idealnie. Pomimo że są one dość niewielkich rozmiarów, to ich udźwig jest naprawdę imponujący i może sięgać nawet kilku ton. Oczywiście ustawienie ramienia mini żurawia ma tutaj spore znacznie, ponieważ długie ramie z pewnością nie utrzyma tak dużego ładunku, jednak nie to jest głównym założeniem użytkowania tego typu urządzenia. Mini żurawie wyposażone są bardzo często w gąsienice, które umożliwiają im sprawne i zwinne poruszanie się w ciasnych przestrzeniach, a także po nierównym i grząskim gruncie. Wiele modeli mini żurawi potrafi złożyć się do tak niewielkich rozmiarów, że bez problemu mieszczą się np. w windzie towarowej czy korytarzach w budynku. To sprawia, że tego typu urządzenie może być wykorzystywane również przy pracach wewnątrz budynków. Transport mini żurawia na pac budowy również nie jest trudną sprawą, ponieważ najczęściej wystarczająca w tym celu jest zwykła przyczepa i samochód osobowy lub też laweta przystosowana do transportu tego typu urządzeń.

 Szukasz usług dźwigowych w Zachodniopomorskiem? Skontaktuj się z nami!

Obecnie mini żurawie bardzo często wykorzystywane są podczas montażu elementów konstrukcyjnych budynków, a także montażu różnego rodzaju przeszkleń. Jest to możliwe dzięki specjalistycznym przyssawkom pneumatycznym montowanym na końcu ramienia mini żurawia. Przyssawki te mają bardzo duży udźwig i pozwalają na przenoszenie sporej wielkość szyb i przeszkleń. To w połączeniu z precyzją mini żurawia oraz jego operatora sprawia, że jest to urządzenie, które idealnie sprawuje się w tego typu zadaniach.

Oczywiście branża budowlaną to nie jedyne miejsce, gdzie mini żurawie są tak często spotykane. Urządzenia te wykorzystywane są również w transporcie, zakładach produkcyjnych, magazynach, a także stanowią wsparcie dla większych dźwigów i żurawi budowlanych.

Kto może obsługiwać mini żurawia i jakie uprawnienia są do tego konieczne?

Operator mini żurawia powinien charakteryzować się dobrymi zdolnościami manualnymi, precyzją, poczuciem odpowiedzialności oraz opanowaniem. Oprócz tego musi on posiadać odpowiednie zaświadczenie kwalifikacyjne 2Ż – dla operatorów dźwigów samojezdnych. W celu jego uzyskania, dana osoba musi przejść specjalistyczne szkolenie, a następnie zdać egzamin teoretyczny oraz praktyczny przed komisją Urzędu Nadzoru Technicznego. Tak uzyskane zaświadczenie uprawnia do obsługi mini żurawia. Jest ono również regularnie sprawdzane przy okresowej kontroli sprawności technicznej urządzenia. Bardzo ważne jest również to, aby operator posiadał doświadczenie zdobyte już na placu budowy pod nadzorem innego doświadczonego operatora. Dzięki temu będzie on wiedział, jak radzić sobie w nagłych sytuacjach i jak rozwiązać problemy, które z pewnością napotka podczas pracy na stanowisku operatora. Odpowiednio wykwalifikowany i doświadczony operator ma znaczny wpływ na postęp prac, ale również na bezpieczeństwo ładunku jak i innych pracowników oraz samego siebie.