Jak oszczędzić na usługach dźwigowych?

Dźwigi są niezastąpione na placach budowy nie tylko dużych budynków użytkowych, ale coraz częściej także mniejszych obiektów. Ich wynajem bądź zakup nie należy jednak do najtańszych inwestycji, stąd wiele firm budowlanych często ogranicza korzystanie z dźwigów do niezbędnego minimum i planuje swoje prace tak, by sam okres wynajmu maszyny był możliwie najkrótszy.

Są jednak sposoby, które pozwolą oszczędzić na usługach dźwigowych bez konieczności rezygnowania z możliwości, jakie oferują dźwigi. O czym pamiętać podczas planowania prac z dźwigiem, by oszczędzić?

Wybierz dźwig odpowiedni do planowanych prac

Podstawową zasadą wynajmu dźwigów do prac budowlanych jest dopasowanie ich możliwości do zadań, jakie będą realizowane. Na rynku dostępne są różne typy żurawi budowlanych i właściwe dopasowanie sprzętu do zadania pozwoli na optymalizację prac i ich szybszą realizację, a dodatkowo pozwoli dopasować koszty do realnego zapotrzebowania przy danej budowie.

Dlaczego to takie ważne? Choć zdarzają się oczywiście prace, przy których konieczne jest wykorzystanie największych dźwigów wieżowych i dźwigów samojezdnych, wiele prac budowlanych można z powodzeniem zrealizować korzystając z mniejszych i tańszych sprzętów. Jeśli wybrany mniejszy model jest w stanie wykonać określone zadania równie sprawnie, szybko i dokładnie, nie ma powodu by wybierać większy sprzęt.

Dobrym przykładem prac pozwalających na wybór mniejszych dźwigów budowlanych są prace montażowe przeszkleń, balustrad czy stalowych i metalowych elementów budynku. Do prac takich przystosowane zostały m.in. mini żurawie na wynajem, które zajmą nawet kilkakrotnie mniej miejsca na placu budowy, będą o wiele tańsze w wynajmie, a dodatkowo zapewnią dużo większą swobodę pracy i przemieszczania dźwigu po placu budowy bez spadku efektywności pracy.

Mini żurawie mogą przydać się dodatkowo wszędzie tam, gdzie standardowy duży żuraw samojezdny nie ma szans dotarcia – w trudno dostępnych przestrzeniach, na ciasnych placach budowy, a nawet wewnątrz budynków.

Wybierając dźwig do prac budowlanych należy zawsze dokładnie opracować zakres prac wymagających użycia dźwiga i ocenić, czy modele mniejsze, np. mini żurawie nie będą w stanie wykonać pracy dużego dźwigu samojezdnego znacznie niższym kosztem.

Wynajem dźwigów tańszy niż ich zakup

Duże firmy budowlane mogą pozwolić sobie na inwestycję we własne dźwigi, ale mniejsi wykonawcy znacznie częściej stawiają na bardziej opłacalny wynajem sprzętu i korzystanie z niego wyłącznie wtedy, gdy jest to konieczne. Wynajem jest zdecydowanie opcją pozwalającą oszczędzić na usługach dźwigowych, szczególnie gdy oprócz sprawdzonej i zaufanej wypożyczalni dźwigów weźmiemy pod uwagę kwestię odpowiedniego dopasowania dźwigu do prac i dobrze zaplanujemy ich przebieg.

Wynajem dźwigów całkowicie usuwa koszty związane z serwisowaniem maszyn i ich utrzymaniem, a dodatkowo pozwala na optymalne wykorzystanie rozwiązań dostępnych na rynku bez konieczności zakupu kilku różnych dźwigów dopasowanych do różnych prac budowlanych.

Jeśli chcesz oszczędzić na usługach dźwigowych pamiętaj, by cięcie kosztów nie oznaczało gorszej jakości czy niższego bezpieczeństwa pracy. Wypożyczalnię sprzętu budowlanego i dźwigów należy wybierać rozsądnie, korzystając wyłącznie ze sprawdzonych firm dbających o stan techniczny maszyn. Ważne, by firma posiadała odpowiednie zezwolenia dla dźwigów i ubezpieczała sprzęt na wypadek problemów i nieprzewidzianych sytuacji.

Wynajem sprzętu pozwala oszczędzić na usługach dźwigowych

Wynajem żurawi jest opcją korzystną w wielu sytuacjach, ale szczególnie polecaną tam, gdzie z dźwigami pracuje się na zasadzie jednorazowego zlecenia. Firmy budowlane nie pracujące na co dzień z dźwigami mogą korzystać z usług firm dźwigowych dysponujących różnymi rodzajami żurawi, a nawet z opcji wynajmu dźwigu razem z wykwalifikowanym operatorem, nie inwestując przy tym w drogi sprzęt na własność, który przyda im się przez krótki okres czasu. Doświadczony operator wynajęty do wykonania usługi zagwarantuje sprawne przeprowadzenie prac, eliminując ryzyko problemów i kosztownych szkód.

Łącząc wybór sprawnego sprzętu od firmy sprawdzonej, posiadającej odpowiednie ubezpieczenia i zezwolenia z wyborem dźwigu dopasowanego do potrzeb i specyfiki pracy wykonywanej na placu budowy możesz zaoszczędzić naprawdę wiele. Duże dźwigi wielkogabarytowe odgrywają niezwykle ważną rolę w pracach budowlanych, ale coraz częściej mogą zostać zastąpione mini żurawiami oferującymi większą swobodę pracy, lekką konstrukcję i znacznie niższe koszty wynajmu.