Dźwig a żuraw – czym się różnią?

Na budowach wykorzystuje się urządzenia dźwigowe, które są niezbędne przy wielu pracach. W takich sytuacjach najczęściej używa się dźwigów lub żurawi. Wiele osób myśli, że słowo dźwig i żuraw odnosi się do tej samej maszyny budowlanej, jednak w rzeczywistości to inne urządzenia, różniące się od siebie budową, sposobem działania oraz możliwościami, jakie oferują. Wybór między jednym a drugim zależy w głównej mierze od ciężaru i wielkości elementu, jaki należy przenieść, oraz od miejsca wykonywania prac. Jakie są różnice między dźwigiem a żurawiem oraz jakie zastosowanie mają te urządzenia?

Dźwig – zwinność i mobilność

Dźwig, inaczej żuraw ruchomy, to urządzenie montowane na ruchomej podstawie, którą najczęściej jest samochód ciężarowy. Oczywiście rozwiązań może być wiele i każde będzie dostosowane do miejsca i warunków, w jakich musi pracować. Dźwig może być montowany także na podstawie wyposażonej w gąsienice, która sprawdzi się znakomicie na nieutwardzonej nawierzchni placu budowy. Kolejną opcją jest montaż dźwigu na platformie szynowej. Tego typu rozwiązanie bardzo często stosuje się podczas różnego rodzaju prac na kolei.

Dźwig w odróżnieniu od żurawia, oprócz ruchomej podstawy, ma także inne możliwości. Posiada on mniejszy udźwig oraz zakres pracy, jednak jego transport jest zdecydowanie prostszy, a sam dźwig dzięki swoim niewielkim rozmiarom jest dużo precyzyjniejszy i zwinniejszy od żurawia. Dlatego dużo lepiej sprawdzi się w miejscach, gdzie nie ma dużo wolnej przestrzeni, prace muszą przebiegać w sposób precyzyjny oraz nie jest potrzeby duży zasięg ramienia. Dźwig przed rozpoczęciem pracy wymaga także prawidłowego ustabilizowania na platformie za pomocą układów poziomowania oraz stabilizacji. Jest to warunek konieczny do rozpoczęcia prac, ponieważ zrobienie tego w niedokładny sposób może doprowadzić do wywrócenia się dźwigu podczas przenoszenia ciężkich elementów. Dźwigi wykorzystywane są głównie do lżejszych prac budowlanych takich jak: montaż przeszkleń w budynkach, przenoszenie niewielkich elementów konstrukcyjnych, montażu słupów energetycznych lub oświetleniowych.

Żuraw – wytrzymałość i stabilność

Najczęściej można spotkać się z określeniami żuraw budowlany lub żuraw wieżowy. Pierwszą widoczną różnicą jest to, że żuraw jest nieruchomy. Rozstawia się go w odpowiednio wyznaczonym miejscu i wszystkie prace przeprowadza się z tego właśnie punktu. Należy bardzo dobrze przemyśleć lokalizację, w jakiej będzie zainstalowany żuraw, ponieważ jego przenoszenie jest bardzo czasochłonne.  Z jednej strony jest to wada, bo nie można w szybki sposób przetransportować go w inne miejsce, ale z drugiej strony montaż na stałe umożliwia przenoszenie bardzo ciężkich i dużych elementów.

Najczęściej urządzenie tego typu montowane jest na ziemi, jednak czasami instalowane jest także na dachach budynków. Możliwości żurawia budowlanego są naprawdę ogromne. Może mieć on zasięg pracy wynoszący nawet 100 metrów i udźwig na poziomie 80 t. To sprawia, że żurawie używane są najczęściej w miejscach, gdzie wymagane jest przenoszenie bardzo dużych i ciężkich elementów konstrukcyjnych. Najczęściej są to place budowy wieżowców, wielopiętrowych budynków mieszkalnych, dużych hal, magazynów, mostów czy też stadionów. Żurawiem steruje wykwalifikowany i doświadczony operator, który może sterować obrotem wysięgnika, podnoszeniem lub opuszczaniem ładunku oraz wychyleniem wysięgnika.

Jak wybrać odpowiednią maszynę?

Dźwig i żuraw to maszyny, które mają inną budowę, zasadę działania oraz możliwości. Żurawie sprawdzą się na dużych placach budowy, gdzie niezastąpiony będzie ich zasięg oraz udźwig. Natomiast dźwigi sprawdzą się dużo lepiej w miejscach, gdzie prace odbywają się na niewielkiej powierzchni i wysokości, a ważna jest mobilność. Ich możliwości różnią się znacząco, dlatego dobrym krokiem przed wynajęciem jednej z tych maszyn, jest spytanie specjalistów, która z nich będzie lepszym rozwiązaniem w przypadku naszych prac. Dźwig oraz żuraw bardzo często współpracują na jednym placu budowy – bez tych maszyn większość inwestycji byłaby niemożliwa do zrealizowania. 

Zapraszamy do skorzystania z oferty Cranelift, m.in. usług dźwigowych w woj. lubuskim. Obsługujemy także województwo zachodniopomorskie, wielkopolskie oraz dolnośląskie.