Czy używanie mini żurawi jest bezpieczne?

Mini żurawie to bardzo innowacyjne i nowoczesne urządzenia, które sprawiły, że wiele prac na placu budowy, ale także w innych miejscach może być wykonanych zdecydowanie szybciej i mniej kosztownie. Urządzenia te wykorzystywane są coraz częściej do wykonywania różnych prac budowlanych, polegających na przenoszeniu ciężkich ładunków. Dzięki swoim niewielkim rozmiarom i zwinności użytkuje się je zarówno przy pracach na zewnątrz jak i wewnątrz budynków. Jednak, aby praca z mini żurawiem przebiegała sprawnie i co ważniejsze bezpiecznie, zarówno operator jak i inni pracownicy powinni stosować się do zasad BHP obowiązujących w miejscu pracy tego typu urządzeń.

W jakich pracach wykorzystuje się mini żurawie?

Mini żurawie wykorzystuje się bardzo często w szczególności do różnych prac montażowych. W takich zadanych sprawdzają się one najlepiej, a to dzięki niewielkim rozmiarom, zwinności oraz precyzji ich działania. Z tego względu urządzenia te bardzo często towarzyszą ludziom przy montażu okien i różnego rodzaju przeszkleń. Jeszcze do niedawna wszelkie tego typu prace wykonywane były wyłącznie przez ludzi. Sprawiało to wiele problemów, było bardzo niebezpieczne i znacząco wydłużało czas potrzebny na montaż. Obecnie dzięki zastosowaniu mini żurawia wszelkie tego typu problemy zniknęły. Montaż okien lub przeszkleń możliwy jest dzięki pneumatycznym przyssawkom, w jakie wyposażony jest mini żuraw. Pozwalają one na przenoszenie naprawdę dużych i bardzo ciężkich ładunków. Cały proces przebiega bardzo szybko i precyzyjnie, co pozwala oszczędzić sporo czasu, a tym samym także pieniędzy. Montaż szklanych tafli przy użyciu mini żurawia wykonuje się nie tylko w odniesieniu do okien, ale także fasad budynków, balustrad, balkonów czy też dachów.

Oprócz tego mini żurawie bardzo często stosuje się również podczas wykonywania prac montażowych i konserwacyjnych jeszcze na etapie budowy jak i po jej zakończeniu. W tym celu często wynajmowane są mini żurawie we Wrocławiu. Urządzenia tego typu w znacznym stopniu ułatwiają także instalację oświetlenia, czy to na ulicach, czy też w wysokich budynkach np. galeriach handlowych. Mini żurawie można spotkać również w zakładach produkcyjnych, halach przemysłowych, magazynach, ale równie często stosowane są także w branży motoryzacyjnej. Mini żurawie mogą być zasilane silnikiem spalinowych, ale i elektrycznym lub hybrydowym, co sprawia, że bez problemu mogą one być użytkowane wewnątrz budynku bez ryzyka emisji szkodliwych spalin.

Zasady BHP podczas użytkowania mini żurawia

Podstawą bezpiecznego użytkowania mini żurawia jest stosowanie się do zasad BHP i zaleceń producenta danej maszyny. Większość tego typu informacji można znaleźć w instrukcji eksploatacji mini żurawia, której przygotowanie jest obowiązkiem producenta każdej maszyny. Instrukcja ta musi zostać udostępniona operatorowi, którego obowiązkiem jest zapoznanie się z jej treścią i przestrzeganie zawartych w niej zaleceń i zasad. Zgodnie z zasadami BHP jedną z najważniejszych czynności przed przystąpieniem do pracy jest odpowiednie przygotowanie. W tym celu operator mini żurawia przed przystąpieniem do pracy musi sprawdzić działanie systemów bezpieczeństwa, czytelność tabliczek ostrzegawczych, a także działanie samej maszyny. Kontrola powinna obejmować mechanizm podnoszenia, elementy jezdne, panel sterowania, układ hydrauliczny i elementy odpowiedzialne za stabilizację maszyny. W przypadku gdy którykolwiek z tych podzespołów jest uszkodzony lub nie działa w sposób prawidłowy, pod żadnym pozorem nie można użytkować takiego mini żurawia. W takiej sytuacji każdą awarię i usterkę należy zgłosić przełożonemu od razu po jej rozpoznaniu. Naprawy mini żurawia mogą być wykonywanie jedynie przez specjalistę z UDT (Urząd Dozoru Technicznego). Przed rozpoczęciem prac, obowiązkiem przełożonego jest również precyzyjne ustalenie parametrów przenoszonego ładunku oraz zakresu prac.